• Ei tuloksia

Kalevala-kuvat kuultavat näkymä

N/A
N/A
Info
Lataa
Protected

Academic year: 2022

Jaa "Kalevala-kuvat kuultavat näkymä"

Copied!
3
0
0

Kokoteksti

(1)

Aidinkielen opetus

Kalevala-kuvat kuultavat

Viime Virittajassa kuulutin Kalevalan koulukasittelyyn havainnollisuutta ja johdonmukaisuutta. Tassa kirjoituksessa yritan selostaa, miten nama vaateet ote­

taan huomioon tunnin suunnittelussa ja toteutuksessa. Esimerkissani Kalevalaa lahestytaan kuvan tulkinnan avulla; ai­

heen voisi valjasti otsikoida vaikkapa

»Kalevalan sankarit kuvataiteessa».

Tavoitteista ja materiaalista

Tunti rakentuu pitkalti kuultokuvien va­

raan, ja siksi potentiaalinen havaintoma­

teriaali on pidettava mielessa jo aihetta rajattaessa. Olen tunnillani pysytellyt kahdessa kalevalaisessa sankarissa, Vai­

namoisessa ja Lemminkaisessa - tietajas­

sa ja tahtojassa, jarjen ja tunteen edusta­

jissa. Vanhan Vainamoisen parikiksi voisi ajatella nuorta Joukahaistakin, jos tasta vain on materiaalia saatavilla. Kalevala­

aiheisesta kuvataiteesta tulee etsimatta mieleen myos Kullervo, jonka tragiikkaa sopisi mainiosti vertailla taiteen Aino­

tulkintoihin. Tarkasteltavien henkiloiden

(2)

pitaisi kuitenkin olla sen verran tuttuja, etta oppilaat osaavat liittaa heihin joita- kin epiteetteja ja muistavat, mihin Kale- valan tapahtumiin he kuuluvat.

Tunnin yhtena tavoitteena on syventaa ja monipuolistaa nakemysta kahdesta Ka- levalan sankarista. Samalla tulee harjoi- teltua tarkeaa kuvan lukemisen taitoa.

Ehka tarkein tavoite on kuitenkin se, etta oppilaat oivaltavat Kalevalan symboli- funktion. Jo Kalevalan pelkka olemassa- olo on merkittavaa; monelle suomalaisel- le Kalevala on yha vain kansallisaarre kir- jahyllyssa. Tama tunti tavoittaa toivotta- vasti nekin yhdeksasluokkalaiset, joilla ei ole kiintoa tai ehka edellytyksiakaan pe- rehtya Kalevalan myyttisiin aineksiin, tematiikkaan tai kieleen. Silloin on pal- jon, jos koulun Kalevala-opetuksesta jaa mieleen edes se, etta Kalevala on merkit- tava eepos, etta se on ylpeilyn eika ha- pean aihe. Kun kansainvalisyyskasvatus- ta istutetaan joka aineeseen, ei liene koh- tuutonta sivuta aidinkielen tunnilla jos- kus kansallisiakin arvoja.

Suuri vaara piilee siina, etta niukka tai muuten kelvoton materiaali latistaa ta- voitteet. Kustantajat ovat kylla huoman- neet materiaalin tarpeen, ja naennaisesti edustavat diasarjat ovatkin loytaneet tiensa monen aidinkielen opettajan kaap- piin. Kaikissa tapaamissani koosteissa on kuitenkin se perusvika, etta ne pyrkivat antamaan yleiskuvan Kalevala-aiheisesta taiteesta. Tama ei kuulu aidinkielen ta- voitteisiin. Jos Vainamoisesta on pari ku- vaa ja Lemminkaisesta perati kolme, ai- dinkielen opettaja ei saa niista juuri ai- neksia tunnilleen. Enemman valmiit dia- koosteet ilahduttavatkin kuvaamataidon opettajaa. Yhdistelemalla kuvia useasta sarjasta ja taydentamalla kokoelmaa esim. kirjastojen tarjoamilla aineistoilla opettaja voi saada kokoon tasokkaan va- likoiman. Itse oleo kayttanyt talla tunnil-

la n. 25:ta kuvaa.

Mieluisimman ja laheisimman omimman - aineiston opettaja saa val- mistamalla itse. Kohtuullisin valinein ja kustannuksin opettaja voi kuvata diansa

Aidinkielen opetus

Kalevalan kuvitetuista kaannoksista, tai- dekirjoista, -julisteista, -postikorteista, lehtiartikkeleista ja nayttelyista. Opetus- kaytt66n tammoinen kopiointi sallitaan.

Tyolainta on kerata aineistoa eri lahteis- ta, mutta sen jalkeen diojen kuvaus ja ke- hystys onkin varsin mutkatonta. Joka koulussa on valokuvauksen harrastajia, jotka osaavat neuvoa aloittelijoita.

Kuultokuvat eivat tietenkaan ole ehdo- ton edellytys. Grafiikkaa ja mustavalkoi- sia kuvia voi hyvin kopioida piirtoheitin- kalvoon; suurennoksineen ja tummuus- saatoineen nykyiset laitteet antavat varsin tasokasta jalkea. Nain esim. Matti Visan- nin, Jtiri Arrakin, Harald Eelmanin tai Mjud Metsevin toita voi tarkastella ehka katevamminkin kuin dioina. Pienissa opetusryhmissa kaynee sekin, etta opetta- ja nayttaa kookkaita kuvia suoraan kir- jasta.

Pelkat kuvat eivat vakuuta ketaan, ellei niita osata tulkita. Kuvataidetta vierasta- vakin saa kirjallisuudesta helposti selville taideteosten syntyvaiheet, maalausteknii- kan, tyylisuunnan ja senkin, liittyyko teoksiin joitakin yksityiskohtia, joista tunnilla olisi hyva mainita. Esim. Vaina- mois-aiheeseen saa vihjeita Seppo Knuut- tilan teoksesta Akseli Gallen-Kallelan Vainamoiset (SKS 1978), taiteilijakarelia- nismia on kuvattu selkeasti Hannes Sih- von kirjassa Karjalan kuva (SKS 1973), ja yleiskatsauksen Kalevala-aiheisesta kuva- taiteesta saa Matti Kuusen ja Pentti Ant- tosen Kalevala-lippaasta (SKS 1985).

Esiteltava tunti jakaantuu kolmia.

Ajallisesti ehka vahan enemman kuin kolmannes kuluu Vainamoisen henkilo- kuvan syventelyyn. Sen jalkeen aihetta yleistetaan keskustelussa ja tehdaan muis- tiinpanoja. Tunnin lopussa katsotaan taas kuvia, tassa tapauksessa tarkastel- laan lietoa Lemminkaista.

Tunnin kulku

Tunti alkaa yksinkertaisilla kysymyksilla:

Mita ominaisuuksia liitatte Vainamoi- seen? Minka nakoiseksi hanet kuvittelet-

381

(3)

Aidinkielen opetus

te? J os kuvaamataidon opettajan kanssa on voitu tehda yhteistyota, opettajalla on nyt mukanaan oppilaiden Vainamoista esittavat piirustukset ja savityot. (Vaina- moinen on voinut olla virikkeena hyvin- kin abstrakteille luomuksille.) Toista sil- maillaan yhtalaisyyksia ja tarkataan, mi- ten esim. vanhuus ja viisaus niista ilmene- vat. Ellei oppilaiden omia tuotoksia ole esitettavana, luokassa voidaan keskustel- la siita, millaiseksi oppilaat piirtaisivat Vainamoisen. Nain tunti alkaa mahdolli- simman lahelta oppilaita.

Dioista katsellaan, millaisena taiteilijat ovat eri maissa ja eri aikoina nahneet Vainamoisen. Varhaisimpien toiden jal- keen paastaan Gallen-Kallelaan. Tutut kuvat heraavat eloon, kun opettaja osaa kertoa Gallen-Kallelan haamatkasta Kuhmoon, kun han lukee Rimmin Uljas- kan kuvauksen Vainamoisen mallina olosta Aino-triptyykissa ja kun han ku- vailee, miten Sammon puolustuksen tilaa- jat jarkyttyivat nahdessaan valmiin tyon.

Opettaja olkoon tarinankertoja, ja han lahettakoon oppilaat samoilemaan kare- liaanien matkaan Ita-Suomen vaaroille.

Oppilaat ovat aktiivisia kuuntelijoita, sil- la tassa liikutaan heille entuudestaan yleensa vieraalla alueella. - Ulkomaisista Vainamoisista on toivottavasti tilaisuus katsoa ainakin japanilaisen Inokuman hentoja kynanpiirtoja. Kiitollinen vertai- lukohta Gallen-Kallelan toihin on Bour- bonin ranskalaisen Kalevalan kansikuva, jonka Vainamoinen muistuttaa lahinna kreikkalaista sankaria. J os noudatetaan suunnilleen aikajarjestysta, paadytaan Bjorn Landstromin kuvitukseen. Se he- rattaa luokassa yleensa myonteista hil- peytta. Koska nama kuvat ovat tekstille hyvin uskollisia, oppilaat loytavat niista paljon merkityksellisia yksityiskohtia.

Tassa yhteydessa on hyva etsia Kalevalas- ta kuviin liittyvia sakeita.

Kuvien katselun jalkeen on olennaista pohtia, miksi taiteilijat ovat halunneet Kalevalaa kuvittaa. Miksi ihmeessa joku japanilainen tai italialainen taiteilija on kiinnostunut nain pienen maan eepokses-

382

ta? Mita merkillista Kalevalassa on?

Opettaja voi provosoida tilannetta kysy- myksillaan, kunnes oppilaat oivaltavat vastauksen: Kalevalassa on jotain tar- keaa, jotain ajasta ja paikasta riippuma- tonta, jotain mika koskettaa kaikkia ih- misia. Taiteilijoiden erilaiset nakemykset osoittavat, ettei ole olemassa yhta ainoaa oikeaa Vainamoista vaan etta jokaisella on oikeus omaan tulkintaansa. Voidaan pohtia, mika merkitys taiteella on ollut Kalevalan tunnetuksi tekijana ulkomail- la. Tunnetuimmat suomalaiset tyot ovat peraisin 1890-luvulta, jolloin Suomessa elettiin vaikeaa aikaa ja Kalevalaa tarvit- tiin kohottamaan suomalaisten arvoa omissa ja muiden silmissa. Oppilaat osaavat paatella, miksi taiteilijat matka- sivat juuri Karjalaan ja Kainuuseen ha- kemaan virikkeita ja malleja. Karelianis- mia kuvaillessaan opettajan on hyva ot- taa esille muidenkin alojen taiteilijoita.

Gallen-Kallelan, Eero Jarnefeltin ja Ha- losen lisaksi vihkoon on syyta kirjata ai- nakin Sibelius, Aho ja Leino.

Tunnin lopussa tutustutaan Lemmin- kaisen kuvallisiin tulkintoihin. Taas voi- daan ensin pohtia, mitka Lemminkaisen ominaisuudet kuvista pitaisi ilmeta. Mil- laisia vareja kaytettaisiin, kun haluttaisiin kuvata iloa, huolettomuutta ja vapautta?

Jokin railakas kohtaus voidaan lukeakin Kalevalasta. Nyt on oppilaiden vuoro tulkita kuvia: mihin tapahtumiin kuvat liittyvat, millainen tunnel ma valittyy, mi- ten taiteilija on onnistunut.

Esittelemani tunti on yksi tapa tuoda vaihtelua tavanomaiseen Kalevalan kasit- telyyn. Varsinkin kaksoistunnilla aihetta voisi hyvin laajentaa muihinkin taiteisiin, esim. musiikkiin, kirjallisuuteen, teatte- riin tai lausuntaan. Naista nakokulmista Kalevala voi saavuttaa nekin oppilaat, joita muuten on vaikea saada mukaan.

TuuLA Uus1-HALLILA

Viittaukset

LIITTYVÄT TIEDOSTOT

Vaihtuva todellisuus ja toisena näkeminen ovat Krohnin tuotannon tärkeimmät ytimet, joiden varaan Lyytikäinen perustaa käsityksensä teosten kirjallisista merkityksistä

Sitten kerrotaan, mitä kirjan tekemi- seen tarvitaan (käsikirjoitus, toimittaminen, kir- japaino, paperi, sidonta) ja että juuri tämä kirja painaa 2 kg 520 g ja sen painovuosi

Kuvat: Jukka Rajala Kuva: Ville Virtanen. Kuvat:

Nurmi sopi hyvin lohkon kunnostamiseen kesän kuivimpaan aikaan. Kuvat:

Ekfrasiksen hyödyntäminen sopii erityisen hyvin Puigin teoksen analysoimiseen, sillä ekfrasis luo Hämähäkkinaisen suudelmaan eräänlaisen kaksoisvalotuksen:

Sen ohella, että Culler esittää täysin kannatettavia näkemyksiä poliittisen naurun merkityksestä, lausumaan sisältyy implisiittisesti edellä todettu ikuinen vitsi:

Kirjan tekstiluvut antavat tiiviin kat- sauksen siihen, millaisia kuvia suomalaiset viime sodissa ottivat, ja taustoittavat kuvi- en merkityksiä yleistajuisella mutta tutki-

Samoin kuin tehdaselämä myös nyky- ajan valokuvat eroavat entisistä.. Aikaisem- min tehtaat usein palkkasivat valokuvaajia dokumentoimaan tehdasaluetta ja työnteon